Odwiedź nas na Facebooku 

 
Edycje archiwalne: 2015 | 2014 | 2013



2016-11-17 | Finał projektu za nami!

W ratuszu uroczyście podsumowaliśmy IV już edycję projektu edukacyjnego "Odkryj bohatera". Grupy z pięciu szkół zaprezentowały na forum efekty swojej kilkumiesięcznej pracy oraz przedstawiły tym samym losy wybranych przez siebie postaci – Żołnierzy Wyklętych działających na terenie ziemi jarocińskiej w okresie powojennym. Był to też moment, kiedy komisja nagrodziła najlepsze według niej prace. Pierwsze miejsce przyznano grupie z ZSP nr 1 w Jarocinie za prezentację poświęconą J. Kempińskiemu ps. "Błysk" i M. Wasilewskiemu ps. "Wilk", drugie miejsce zdobyła grupa z tej samej szkoły, która opracowała losy Ignacego Fatygi, a trzecie – młodzież z Zespołu Szkół Przyrodniczo - Biznesowych w Tarcach za interesujący komiks o J. Kempińskim "Błysku".



Wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Całość zakończyliśmy wspólną pamiątkową fotografią.





2016-09-28 | Wizyta w IPN

Prawie 50 osób – uczestników IV edycji projektu edukacyjnego "Odkryj bohatera" poświęconego Żołnierzom Wyklętym – wzięło 27 września br. udział w wycieczce do Poznania. Młodzież wraz z opiekunami zwiedzała Instytut Pamięci Narodowej. Uczestnicy zobaczyć mogli m.in. jak wyglądają magazyny archiwalne i pracownia reprograficzna IPN. Była też okazja, by wejść do czytelni naukowej, gdzie odwiedzającym udostępniane są na co dzień materiały archiwalne. Pracownik IPN Pan Tomasz Cieślak zaprezentował zgromadzonym materiały edukacyjne Instytutu, z których korzystać mogą zarówno nauczyciele, jak i uczniowie.

Na koniec uczestnicy wycieczki obejrzeli tematyczny film dokumentalny pt. "Historia zamknięta w pudełku", przedstawiający tragiczne losy A. Studniarskiego – działacza Krajowej Armii Wyzwoleńczej w latach 1950-1952. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał także publikację poświęconą Polskiemu Państwu Podziemnemu w Wielkopolsce oraz płyty z filmami wydanymi przez IPN.





2016-05-24 | Czas na warsztaty

Warsztaty z komiksu przeprowadzone 24 maja br. rozpoczęły serię spotkań szkoleniowych dla młodzieży. Poprowadził je Pan Witold Tkaczyk z Poznania – rysownik, autor scenariuszy i wydawca komiksów.







2016-05-12 | Inauguracja projektu "Odkryj bohatera" 2016

Spotkaniem dnia 12 maja 2016r. w jarocińskim muzeum rozpoczęliśmy tegoroczną edycję konkursu. Do udziału w projekcie zgłosiła się młodzież z sześciu szkół: Gimnazjum nr 1 w Jarocinie, Gimnazjum nr 3 w Jarocinie, Gimnazjum w Witaszycach, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie oraz Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach.

Na pierwszym spotkaniu młodzież wysłuchała wykładu Pana Tomasza Cieślaka z poznańskiego oddziału IPN, który przybliżył uczniom historię podziemia zbrojnego w naszym rejonie po 1945r.




2015-11-30 | Filmowe "Katarzynki" za nami!

Projekcją filmu dokumentalnego pod tytułem "Jarocin miastem kolejarzy" zakończyła się kolejna edycja projektu edukacyjnego "Odkryj bohatera". Reportaż wyświetlony na jarocińskim dworcu zgromadził bardzo liczną grupę mieszkańców. Obecna była m.in. młodzież z jarocińskich szkół biorąca udział w projekcie, ich opiekunowie oraz tytułowi "bohaterowie" – kolejarze.

W filmie wykorzystano wywiady z byłymi pracownikami kolei przeprowadzone przez uczniów, archiwalne fotografie i dokumenty oraz urywki kronik nakręcone w latach 70. przez Amatorski Klub Filmowy JAR. Projekcji towarzyszyła tematyczna wystawa pod tym samym tytułem, przygotowana przez Muzeum Regionalne w Jarocinie.

Ekspozycję oglądać można obecnie na jarocińskim rynku. Film jest dostępny na naszym kanale na YouTube. Wywiady przeprowadzone z byłymi kolejarzami - na podstronie Bohaterowie.





2015-11-16 | Finał III edycji już w przyszłym tygodniu!

Już wkrótce finał III edycji projektu "Odkryj bohatera"! Dnia 25 listopada - w Święto Kolejarzy - na jarocińskim dworcu, w dawnej sali restauracyjnej, odbędzie się premiera filmu dokumentalnego "Jarocin miastem kolejarzy". Film zrealizowany został przez Amatorski Klub Filmowy JAR. Wykorzystano w nim m.in. materiały archiwalne ze zbiorów muzealnych i prywatnych oraz wywiady z byłymi kolejarzami, które przeprowadzili uczniowie jarocińskich szkół. Projekcji towarzyszyć będzie tematyczna wystawa, przygotowana przez Muzeum Regionalne w Jarocinie. Początek o godz. 17.00. Wstęp wolny.





2015-06-08 | Czas na wywiady

Młodzież biorąca udział w projekcie "Odkryj bohatera" jest już gotowa do przeprowadzenia wywiadów z kolejarzami! W maju zakończyły się organizowane dla nich warsztaty biblioteczne, historyczne oraz dziennikarsko - filmowe. Uczniowie zapoznali się z historią kolei w Jarocinie, nauczyli się jak przeprowadzać i dokumentować wywiady, obsługiwać kamerę i montować filmy. Wkrótce będą mogli sprawdzić swoje umiejętności.

Gimnazjum Nr 1 w JarocinieGimnazjum Nr 3 w JarocinieZSP Nr 1 w JarocinieZSP Nr 1 w Jarocinie

Do projektu przystąpili uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Jarocinie (pod opieką p. Aliny Dziadek), Gimnazjum nr 3 w Jarocinie (po opieką p. Wojciecha Talagi) oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie (grupy p. Marty Jankowiak).




2014-07-10 | Wagon 1939

Na jarocińskim dworcu (peron 3a) obejrzeć już można wystawę, poświęconą wysiedleniom mieszkańców Ziemi Jarocińskiej w czasie okupacji niemieckiej. Ekspozycja zaaranżowana została w oryginalnym wagonie, jaki używany był do przewozu wojsk, wysiedleńców i więźniów w czasie II wojny światowej. Losy jarociniaków zaprezentowane zostały na kilkudziesięciu fotografiach i dokumentach, pochodzących ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Uzupełnieniem są cytowane fragmenty wspomnień wysiedlonych mieszkańców z Jarocina i okolic, które doskonale dopełniają obraz grozy i tragizmu tamtych czasów.

Warto zapoznać się również z historią samego wagonu. W Niemczech egzemplarze tego typu produkowane były od 1904r. Ogółem wykonano ich kilkaset tysięcy. Pierwotnie przeznaczone były do przewozu drobnicy, towarów nieodpornych na warunki atmosferyczne i zwierząt. W czasie I i II wojny światowej wykorzystywano je do transportu wojsk, przesiedleń i wywozu ludności cywilnej do obozów. Po zakończeniu niemieckiej okupacji wagon przejęty został przez PKP. W 2009 r. przekazany został Towarzystwu Kolei Wielkopolskiej przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Do Jarocina dotarł o "własnych siłach". Jest własnością Muzeum Parowozownia Jarocin.





2014-07-04 | Wycieczka do Poznania

Uczniowie biorący udział w projekcie „Odkryj bohatera” oraz ich opiekunowie mieli okazję odwiedzić i poznać dwa poznańskie archiwa – Archiwum Państwowe oraz Instytut Pamięci Narodowej. Wycieczka do stolicy Wielkopolski odbyła się 25 czerwca. Wzięło w niej udział ponad 40 osób. Wrażeń nie brakowało.

W Archiwum Państwowym w Poznaniu młodzież dowiedziała się m.in. na czym polega i jak przebiega konserwacja akt oraz zobaczyła, jak wyglądają magazyny archiwalne i w jaki sposób należy prawidłowo przechowywać dokumenty. Nie zabrakło też okazji, by poprzeglądać XIX-wieczne księgi oraz poszyty akt z okresu międzywojennego, dotyczące Ziemi Jarocińskiej. W IPN-ie uczniowie wysłuchali interesującej prelekcji dr Agnieszki Łuczak na temat wysiedleń Polaków z Kraju Warty w okresie okupacji. Następnie obejrzeli krótki film poświęcony również temu zagadnieniu, przygotowany przez Jacka Kubiaka – kuratora wystawy "Wypędzeni 1939...".





2014-06-25 | "Wagon 1939"

29 czerwca o godzinie 14.00 na jarocińskim dworcu kolejowym stanie zabytkowy pruski wagon transportowy służącym do przewozu rodzin wysiedlanych i jeńców w czasie II wojny światowej, w którym powstała wystawa "Wagon 1939" upamiętniająca losy rodzin z terenu Ziemi Jarocińskiej, które w wyniku zbrodniczego procederu musiały opuścić swoje domostwa, rozpocząć kilkuletnią tułaczkę, z której wielu nigdy nie wróciło do swojej Małej Ojczyzny.

Otwarciu będzie towarzyszyć zwiedzanie wystawy "Wypędzeni 1939", przeniesionej na dworzec z budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie. Składa się na nią 400 fotografii i plakatów oraz innych materiałów dokumentujących deportacje Polaków z terenów wcielonych do III Rzeszy oraz inne prześladowania Polaków i Żydów na tych terenach.





2014-06-16 | Otwarcie wystawy "Wypędzeni 1939"

15 czerwca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Jarocinie została otwarta wystawa "Wypędzeni 1939". W gmachu tej szkoły, w 1939r. hitlerowcy urządzili obóz przesiedleńczy dla mieszkańców Jarocina i okolic.

"Jestem tutaj znowu, po 75 latach" powiedziała podczas zwiedzania wystawy pani Emilia Zdrojowa, która wraz z mamą i rodzeństwem znalazła się w jednej z pierwszych wysiedlanych grup jarocinian.

W otwarciu wystawy udział wzięli m.in. jej autor i kurator Jacek Kubiak, dyrektor ZSP nr 1 w Jarocinie Małgorzata Karwacka oraz przewodnicząca rady miejskiej w Jarocinie Lechosława Dębska.





2014-06-05 | Wypędzeni 1939 - wystawa

15 czerwca o godzinie 13.00 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych na 1 w Jarocinie – pierwszym obozie wysiedleńczym - otwierać będziemy wystawę "Wypędzeni 1939", na którą składa się 400 fotografii i plakatów oraz innych materiałów dokumentujących deportacje Polaków z terenów wcielonych do III Rzeszy oraz inne prześladowania Polaków i Żydów na tych terenach. Wystawę z hallu ZSP nr 1 będzie można zwiedzać do 27 czerwca, po czym przeniesiona zostanie na dworzec kolejowy i tam pozostanie do końca lipca.







2014-06-04 | Czas na wywiad

Po warsztatach dziennikarskich grupy warsztatowe są już gotowe do przeprowadzenia wywiadów z członkami rodzin wypędzonych z terenu Ziemi Jarocińskich wskutek II wojny światowej. Zakładamy, że każda z grup odnajdzie wśród bliższej, dalszej rodziny lub znajomych bohaterów wywiadów. Gdyby jednak któraś z grup nie odnalazła nikogo takiego, z pomocą przyjdzie Muzeum Regionalne i podpowie z kim wywiad można przeprowadzić. Materiały należy przesyłać na adres: bkubacka@jarocin.pl do dnia 15 czerwca br.





2014-05-21 | Warsztaty dziennikarskie

Przyszedł czas na serię warsztatów dziennikarskich, które poprowadzi redaktor naczelna „Gazety Jarocińskiej” Aleksandra Pilarczyk. Podczas nich młodzież nauczy się jak prowadzić i dokumentować wywiady.





2014-05-12 | Inauguracja projektu Odkryj bohatera 2014

Do wzięcia udziału w projekcie zgłosiło się 10 szkół z terenu gminy Jarocin, 8 gimnazjów i 2 szkoły ponadgimnajzlane. Inauguracja projektu odbyła się 12 maja w kinie Echo. Rozpoczęliśmy projekcją filmu "Jasnowłosa prowincja" w reżyserii Jacka Kubiaka, który po seansie spotkał się z młodzieżą i wprowadził w temat deportacji obywateli polskich z ziem wcielonych do Rzeszy.

Z kina młodzież przeszła do Ratusza, gdzie wzięła udział w pierwszej turze warsztatów prowadzonych przez pracowników biblioteki i muzeum.





2014-05-05 | Rok pamięci o mieszkańcach Ziemi Jarocińskiej wypędzonych wskutek II wojny światowej

Rok 2014, z okazji 75. Rocznicy wybuchu II wojny światowej ustanowiono w Jarocinie „Rokiem pamięci o mieszkańcach Ziemi Jarocińskiej wypędzonych wskutek II wojny światowej”. Chcąc wpisać się w obchody tego Jubileuszu Fundacja 750-lecia Jarocina wraz ze Stowarzyszeniem Jarocin XXI, Muzeum Regionalnym, Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin oraz Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie zaprasza Państwa do wzięcia udziału w kontynuacji rozpoczętego w roku ubiegłym projektu „Odkryj bohatera”. W tym roku odkrywanymi bohaterami mają być rodziny z terenu Ziemi Jarocińskiej, które w wyniku zbrodniczego procederu musiały opuścić swoje domostwa, rozpocząć kilkuletnią tułaczkę, z której wielu nigdy nie wróciło do swojej Małej Ojczyzny.





2014-03-27 | Projekt 95

Unikalne wydawnictwo zawierające płytę CD z piosenkami oraz DVD z filmem "95" i fragmentami widowiska "95" opartego na wspomnieniach powstańców wielkopolskich można zamawiać w Fundacji 750-lecia Jarocina. Szczegóły na podstronie projekt 95. Polecamy!




2013-12-28 | "95"

27 grudnia, dokładnie w godzinę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, o godzinie 16.40 we wszystkich kościołach Ziemi Jarocińskiej zabrzmiały dzwony. Na mur ogrodzenia kościoła św. Marcina wróciła odrestaurowana tablica ku czci poległych Powstańców Wielkopolskich, której renowacji dokonano dzięki ofiarności mieszkańców Jarocina i wysiłkom parafii św. Marcina oraz Stowarzyszenia Jarocin XXI. Zwieńczeniem uroczystości było multimedialne, muzyczne widowisko "95" w reżyserii Tomka Jankowskiego, które było także podsumowaniem projektu "Odkryj Bohatera", realizowanego przez ostatnich kilka miesięcy przez Fundację 750-lecia Jarocina.

Wspomnienia walczących w powstaniu mieszkańców Ziemi Jarocińskiej, dopełnione rockową muzyką – specjalnie napisanymi na tę okoliczność piosenkami - oraz liczne performance, stworzyły niezwykłą opowieść, o tym co działo się w Jarocinie 95 lat temu. W realizację przedstawienia zaangażowało się kilkadziesiąt osób, począwszy od wokalistów, muzyków, chórów przez harcerzy, grupy rekonstrukcyjne, na młodzieży szkolnej kończąc.

Organizatorami wydarzeń wieńczących obchody 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego były Fundacja 750-lecia Jarocina i Parafia św. Marcina w Jarocinie oraz Stowarzyszenie Jarocin XXI i Grupa Rekonstrukcyjna im. gen. Stanisława Taczaka z Mieszkowa przy wsparciu Jarocińskiego Ośrodka Kultury, Muzeum Regionalnego w Jarocinie, Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, hufca ZHP oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie i Niepublicznego Gimnazjum im. Ks. P. Wawrzyniaka w Golinie. Przedsięwzięcie zostało wsparte ze środków samorządów Gminy Jarocin, Powiatu Jarocińskiego, Województwa Wielkopolskiego, Banku Zachodniego WBK SA, Tomasza Klauzę oraz jarocińskich spółek: JFPK, PWiK, ZGO, JTBS, ZUK, Jarocin Sport. Patronat nad imprezą objęła Gazeta Jarocińska.

Autor zdjęć: Włodzimierz Włoch
Fragmenty widowiska (YouTube)
Słowa i muzyka: Tomek Jankowski
Zespół akompaniujący:
Gitara elektryczna: Mariusz Miśkiewicz
Gitara basowa: Grzegorz Klimkiewicz
Gitara akustyczna: Tomasz Jankowski
Klawisze: Leszek Świderski
Perkusja: Dawid Grzech
Trąbka w utworze "Komendancie": Marcin Wieczorek

PRECZ! - http://www.youtube.com/watch?v=GwK3Yyc4QqM
Wokal: Mateusz Guździoł, Franek Wieczorek, Krzysztof Krzyżanowski

KOMENDANCIE - http://www.youtube.com/watch?v=ISJGRKqDdJU
Wokal: Franek Wieczorek, Krzysztof Krzyżanowski

182 (KULE NA WIATR) - http://www.youtube.com/watch?v=_c_M4xx7pBo
Wokal: Zuzanna Kulka

OGNIA! - http://www.youtube.com/watch?v=pVdznuK60Lk
Wokal: Marta Bajaczyk

NOC - http://www.youtube.com/watch?v=ypxYiO8uT3o
Wykonanie: ZaZuZi
Gitara elektryczna: Kordian Czaczyk
Gitara basowa: Maciej Maćkowski
Gitary i śpiew: Tomasz Jankowski
Klawisze: Arkadiusz Leonhard
Perkusja: Marcin Horyza





2013-12-13 | Jarociniacy, stańcie do apelu!

27 grudnia 2013r. w Jarocinie odbędę się uroczystości wieńczące obchodzoną przez cały rok 95 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Rozpocznie je uroczysta msza święta w intencji poległych powstańców, po niej zostanie odsłonięta odrestaurowana tablica ku czci Powstańców Wielkopolskich, a na finał pokazane multimedialne widowisko pod nazwą "95".

Finalne wydarzenia obchodów 95 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczną się mszą świętą w intencji poległych powstańców, która zostanie odprawiona o godz. 16.00 w kościele św. Marcina. Dokładnie w godzinę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, o godzinie 16.40 we wszystkich kościołach Ziemi Jarocińskiej zabrzmią dzwony. Na mur ogrodzenia kościoła św. Marcina wróci odrestaurowana tablica ku czci poległych Powstańców Wielkopolskich, której renowacji dokonano dzięki ofiarności mieszkańców Jarocina i wysiłkom parafii św. Marcina oraz Stowarzyszenia Jarocin XXI. Zwieńczeniem uroczystości będzie multimedialne, muzyczne widowisko „95” w reżyserii Tomka Jankowskiego, które podsumowuje jednocześnie akcję „Odkryj Bohatera” realizowaną przez ostatnich kilka miesięcy przez Fundację 750-lecia Jarocina. Wspomnienia walczących w Powstaniu mieszkańców Ziemi Jarocińskiej, dopełnione rockową muzyką – specjalnie napisanymi na tę okoliczność piosenkami - oraz liczne performance, tworzą niezwykłą opowieść, o tym co działo się w Jarocinie 95 lat temu. W realizację przedstawienia zaangażowało się kilkadziesiąt osób, począwszy od wokalistów, muzyków, chórów przez harcerzy, grupy rekonstrukcyjne, na młodzieży szkolnej kończąc. Organizatorzy proszą, aby widzowie przynieśli ze sobą świeczki, a mieszkańcy Rynku wywiesili tego dnia w swoich oknach flagi państwowe.

Organizatorami wydarzeń wieńczących obchody 95 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego są Fundacja 750-lecia Jarocina i Parafia św. Marcina w Jarocinie oraz Stowarzyszenie Jarocin XXI i Grupa Rekonstrukcyjna im. gen. Stanisława Taczaka z Mieszkowa przy wsparciu Jarocińskiego Ośrodka Kultury, Muzeum Regionalnego w Jarocinie, Biblioteki Publicznej w Jarocinie, hufca ZHP oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie i Niepublicznego Gimnazjum im. Ks. P. Wawrzyniaka w Golinie. Przedsięwzięcie zostało wsparte ze środków samorządów Gminy Jarocin, Powiatu Jarocińskiego, Województwa Wielkopolskiego, Banku Zachodniego WBK SA, Tomasza Klauzę oraz jarocińskich spółek: JFPK, PWiK, ZGO, JTBS, ZUK, Jarocin Sport. Imprezie patronuje Gazeta Jarocińska.

Zobacz: plakat [pdf, 1.62MB]





2013-11-14 | Podsumowanie projektu

Poznaliśmy odkrytych przez młodzież bohaterów Powstania Wielkopolskiego z terenu Ziemi Jarocińskiej, obejrzeliśmy prezentacje obrazujące ich losy, znamy zwycięzców konkursu dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. 16 zespołów uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowało efekty warsztatów, podczas młodzieżowej sesji naukowej w kinie Echo, która inaugurowała tegoroczne obchody Dni Patrona Miasta i Święta Niepodległości. Prace oceniała Kapituła Konkursowa pod przewodnictwem Sebastiana Pluty dyrektora Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

Pierwsze miejsce w kategorii Film przyznano grupie z Gimnazjum w Wilkowyi za przedstawienie postaci Zbigniewa Ostroroga - Gorzeńskiego. Jest to zdaniem komisji najlepsza produkcja spośród zgłoszonych do konkursu oraz najbardziej odpowiadająca stylistyce tego gatunku sztuki. Na szczególną uwagę zasługuje inwencja twórcza autorów, śmiałe i nieszablonowe podejście do postaci bohatera oraz umiejętne połączenie elementów filmu dokumentalnego z paradokumentem. Wartka akcja oraz niewątpliwe umiejętności aktorskie odtwórców głównych ról dopełniają obraz udanej produkcji filmowej. Niebanalny scenariusz, wybór planów filmowych, ciekawe ujęcia, ruchy kamery i dobry montaż świadczą o wyczuciu, jakim wykazali się twórcy nagrodzonej produkcji. Opiekunem zwycięskiej grupy jest Pan Łukasz Piechocki, a pod jego kierunkiem pracowali uczniowie: Michał Olszewski, Monika Fabisch, Eliasz Bartkowiak, Izabela Bartolik i Marcin Raczkowiak.

W kategorii Film Komisja konkursowa postanowiła obok pierwszej nagrody przyznać także dodatkowo jedno wyróżnienie, które otrzymała grupa z Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Jarocinie za projekt poświęcony postaci Jana Gościniaka. Opiekunką wyróżnionej grupy jest Pani Lidia Staśkiewicz. Projekt przygotowali: Jakub Frątczak, Tomasz Jędrzejczak, Maciej Krawczyk, Małgorzata Bachorz i Klemetyna Wąsiewska.

W kategorii Fotografia - prezentacja multimedialna zwyciężyła grupa z Gimnazjum w Witaszycach za prezentację postaci Wojciecha Kosińskiego. Opiekunką zwycięskiej grupy są Panie Renata Konik i Mirosława Matysiak. Projekt realizowali uczniowie: Aleksandra Spychał, Jagoda Marciniak, Paweł Walczak, Aleksandra Walczak, Agnieszka Matysiak.

W kategorii Komiks zwyciężyła grupa z Gimnazjum nr 5 w Jarocinie za graficzne przedstawienie losów gen. Stanisława Taczaka. Komiks ten w sposób umiejętny łączy element ilustracyjny z warstwą tekstową. Zwrócono uwagę na poprawność faktograficzną oraz interesującą technikę wykonania. Uczniowie realizujący projekt: Julia Wieruszewska, Angelika Rzepczyk, Eliza Skrzypczak, Patrycja Mrażek oraz Bartosz Walerowicz pracowali pod opieką Pani Hanny Jezierskiej.

W kategorii Animacja zwyciężył projekt prezentujący Edmunda Rogalskiego. Produkcja przygotowana została przez uczniów z Gimnazjum nr 1 Jarocinie. Opiekunką zwycięskiej grupy jest Pani Alina Dziadek. Projekt realizowali uczniowie: Jakub Kusyk, Michalina Pietras, Joanna Stawska, Julia Stefańska, Martyna Wołyńska.

Prezentacje i filmy można obejrzeć na podstronie Bohaterowie.

Co łączy autentyczne wspomnienia powstańców sprzed 95 lat oraz współczesne teksty podane w oprawie muzyki rockowej? Na to pytanie znają już odpowiedź uczestnicy gali niepodległościowej, zamykającej obchody tegorocznych Dni Patrona Miasta i Święta Niepodległości, którzy mieli okazję obejrzeć fragment widowiska "95" w reżyserii Tomka Jankowskiego. "95" powstaje w ramach projektu "Odkryj bohatera" upamiętniającego naszych rodaków, mieszkańców Ziemi Jarocińskiej, którzy przelali własną krew za wolną i niepodległą Ojczyznę. Na pełną wersję widowiska zapraszamy 27 grudnia 2013r. na jarociński Rynek na godzinę 17.00, tuż po odsłonięciu odnowionej tablicy ku czci poległych Powstańców Jarocińskich 1918/19. A w ramach zapowiedzi, jeden z utworów w wykonaniu Zuzi Kulki pt. "182".





2013-10-21 | Informacje techniczno - organizacyjne
  • Gotowe prezentacje na nośniku elektronicznym należy dostarczyć Organizatorowi do Muzeum Regionalnego w Jarocinie (Ratusz), do dnia 31 października 2013 roku.
  • Do końca października 2013 roku grupy przedstawią swoje prezentacje o odkrytym bohaterze społeczności w macierzystej szkole.
  • Ogłoszenie wyników konkursu, uroczyste wręczenie nagród i dyplomów uczestnikom projektu odbędzie się na sesji naukowej podczas obchodów Dni Patrona Miasta dnia 8 listopada od godziny 12.00 w kinie Echo w Jarocinie. Będziemy kierować do Państwa oficjalne zaproszenia na to wydarzenie, ale już dziś prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu.
  • Do Kapituły Konkursowej zarząd Fundacji zaprosił: Agnieszkę Borkiewicz – Dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, Stanisława Martuzalskiego – Burmistrza Jarocina, Piotra Piotrowicza – Prezesa Południowej Oficyny Wydawniczej, Sebastiana Plutę – Dyrektora Muzeum Regionalnego w Jarocinie, Mikołaja Szymczaka – Starostę Jarocińskiego. Pierwsze posiedzenie Kapituły zaplanowano na 5 listopada 2013r.
  • Organizatorzy wprowadzili istotną zmianę do regulaminu, mianowicie nagrody rzeczowe za pierwsze miejsce zostaną przyznane w każdej z kategorii, czyli technik, w których opracowywane były sylwetki bohaterów.




2013-09-26 | Warsztaty multimedialne
W dniach 18-25 września odbyły się warsztaty multimedialne. Poniżej kilka fotek.





2013-09-16 | Wznawiamy odkrywanie bohaterów po wakacjach
Po wakacyjnej przerwie wznawiamy odkrywanie bohaterów Powstania Wielkopolskiego w ramach projektu realizowanego przez Fundację 750-lecia Jarocina. Przed wakacjami młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych poznawała sposoby poszukiwania i weryfikowania źródeł historycznych, uczyła się metod pracy z tekstem źródłowym i uczestniczyła w warsztatach dziennikarskich. Wszystkie grupy wybrały już "swoich" bohaterów, a od poniedziałku na warsztatach multimedialnych będą "opisywać" ich historie w wybranej technice: animacja, film, fotografia-prezentacja multimedialna, komiks. Efekty ich pracy poznamy na początku listopada.

Grafik warsztatów:
PONIEDZIAŁEK 16.09.2013
godz. 15.00
ŚRODA 18.09.2013
godz. 13.30
CZWARTEK 19.09.2013
godz. 13.30
PIĄTEK 20.09.2013
godz. 13.00
komiksfotografia
prezentacja multimedialna
animacjafilm
    
TACZAK
ZS nr 5 w Jarocinie
KOSIŃSKI
Gimnazjum w Witaszycach
ROGALSKI
Gimnazjum nr 1 w Jarocinie
OSTRORÓG-GORZEŃSKI
ZS w Wilkowyi
KIRCHNER
Liceum Społeczne w Jarocinie
OSTRORÓG-GORZEŃSKI
Niepubliczne Gimnazjum
w Potarzycy
KIRCHNER
Gimnazjum Społeczne
w Jarocinie
ŁABĘDZKI
I LO w Jarocinie - gr.I
OSTRORÓG-GORZEŃSKI
ZSP w Tarcach
NIEDŹWIEDZIŃSKI
Niepubliczne Gimnazjum im.
T. Kościuszki w Jarocinie gr.I
CEPA
ZS w Cielczy
NIEDŹWIEDZIŃSKI
Niepubliczne Gimnazjum
w Golinie
 PÓŁROLNICZAK
Niepubliczne Gimnazjum im.
T. Kościuszki w Jarocinie gr. II
GELDNER
ZSP nr 2 gr. I
GOŚCINIAK
I LO w Jarocinie - gr. II
 TACZAK
ZSP nr 1 w Jarocinie
 OSTRORÓG-GORZEŃSKI
ZS nr 3





2013-06-25 | Warsztaty historyczne
Kolejna porcja zdjęć, tym razem z warsztatów historycznych, które odbyły się 24 czerwca.





2013-06-18 | Ruszyły warsztaty
We wtorek, 18 czerwca, ruszyły zajęcia warsztatowe w Bibliotece i Muzeum. Poniżej kilka fotek.





2013-06-13 | Grafik warsztatów

Grafik warsztatów w bibliotece i muzeum
  • 18 czerwca, wtorek, 9.00-10.30 Biblioteka (pałac); 11.00-12.30 Muzeum (ratusz)
    G5 Jarocin
  • 18 czerwca, wtorek, 9.30-11.00 Muzeum (ratusz); 11.30-13.00 Biblioteka (pałac)
    G Golina, Społeczne G Jarocin
  • 19 czerwca, środa, 9.00-10.30 Biblioteka (pałac); 11.00-12.30 Muzeum (ratusz)
    LO Kościuszki 1gr., LO Kościuszki 2gr., G Cielcza, G Wilkowyja
  • 19 czerwca, środa, 9.00-10.30 Muzeum (ratusz); 11.00-12.30 Biblioteka (pałac)
    Społeczne Liceum, ZSP2 1gr., ZSP2 2gr.
  • 21 czerwca, piątek, 9.00-10.30 Muzeum (ratusz); 11.00-12.30 Biblioteka (pałac)
    G3 Jarocin, ZSP Tarce, ZSP1, G1 Jarocin
  • 24 czerwca, poniedziałek, 10.30-12:00 Biblioteka (pałac); 12:30-14:00 Muzeum (ratusz)
    G Kościuszki 1gr., G Kościuszki 2gr., G Potarzyca, G Witaszyce

Grafik warsztatów dziennikarskich (zajęcia w bibliotece w pałacu, sala kominkowa)
  • 20 czerwca, czwartek, 9.00-12.00
    G5 Jarocin, G Cielcza, G Wilkowyja, G1 Jarocin, G Witaszyce, G Golina, ZSP1
  • 26 czerwca, środa, 9.00-12.00
    G Kościuszki 1gr., G Kościuszki 2gr., LO Kościuszki 1gr., LO Kościuszki 2gr., G Potarzyca, G3
  • 26 czerwca, środa, 12.00-15.00
    Społeczne G Jarocin, Społeczne Liceum, ZSP2 1gr., ZSP2 2gr., ZSP Tarce

 

Materiały zamieszczone na stronie są dostępne na licencji Creative Commons BY-SA 3.0 Polska

 

Zdjęcia archiwalne: Muzeum Regionalne w JarociniePolityka cookies
Webmaster: JaMic